Strona głównaBadaniaCo się dzieje z hormonami, gdy wzajemnie się dotykamy?

Co się dzieje z hormonami, gdy wzajemnie się dotykamy?

W następstwie wzajemnego bliskiego kontaktu w mózgach i osoby dotykającej, i dotykanej, czyli np. dziecka i rodzica, uwalniają się hormony.


Jednym z nich jest oksytocyna produkowana przez przysadkę mózgową, która wpływa na siłę więzi pomiędzy ludźmi. Nazywana też hormonem miłości, wyzwala potrzebę bliskości i rodzi silne przywiązanie. Bliski kontakt fizyczny umożliwia dziecku i rodzicowi pełniej dostroić się do siebie.


Siłę działania podanej sztucznie oksytocyny u zwierząt i ludzi przedstawia profesor Janusz Rybakowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w książce Psychiatria polska 2012. W badaniach nad myszami aplikacja oksytocyny redukowała częstość zabijania młodych myszy przez ciężarne samice oraz dojrzałe samice nie będące w ciąży.
Doświadczenie przeprowadzane z udziałem ludzi pozwoliło zaobserwować, że ojcowie, którym podano donosowo oksytocynę, byli bardziej wyrozumiali dla swoich dzieci i chętniej bawili się z nimi.


U matek zaobserwowano wzrost poziomu oksytocyny zarówno podczas częstego dotykania swoich niemowląt, jak również podczas oglądania zdjęć dzieci – ich własnych lub przyjaciół. U dzieci oksytocyna uwalnia się również, gdy płaczący maluch usłyszy głos matki lub zostaje przez nią pogłaskany.

Bossman
Bossmanhttps://www.swiatdotyku.pl
Pasjonat tematów związanych ze zdrowiem, miłośnik holistycznego podejścia do człowieka.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz
Proszę podaj swoje imię

Najbardziej popularne