Strona głównaZdrowieJak dzieci są głaskane tulone, masowane w innych kulturach?

Jak dzieci są głaskane tulone, masowane w innych kulturach?

W polskim społeczeństwie, zwłaszcza wśród osób starszej daty, pokutuje stereotyp, że
noszenie dzieci na rękach psuje i rozpuszcza bachory. Młodsi rodzice szczęśliwie coraz częściej ten pogląd odrzucają i coraz chętniej poddają się w tych sprawach instynktowi. Instynkt wielu społeczeństwach został stłumiony przez purytańskie wychowanie bardziej
przypominające tresurę. Afrykańskie matki codziennie masują swoje dzieci w ściśle określony sposób, od narodzin aż do siódmego roku życia. Podobny, w mniejszym lub większym stopniu skodyfikowany, sposób dotyku dziecka spotyka się również w innych kulturach, np. w Indiach, gdzie od wieków znana jest sztuka masażu Shantala. I nie ma znaczenia, czy matki potrafią podać dla jego stosowania jakieś racjonalne uzasadnienie, wyjaśniają go w kategoriach magii czy też robią to na zasadzie odwiecznej tradycji.
Badania międzykulturowe wykazały, że w społeczeństwach, w których dzieci są masowane, tulone, kołysane, noszone na rękach i karmione piersią, dorośli są mniej gwałtowni i agresywni, wykazują większą gotowość do współpracy i są bardziej skłonni do okazywania współczucia.

Bossman
Bossmanhttps://www.swiatdotyku.pl
Pasjonat tematów związanych ze zdrowiem, miłośnik holistycznego podejścia do człowieka.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz
Proszę podaj swoje imię

Najbardziej popularne